new general course

BBV-011

Hallássérültek idegennyelv-tanulása

Angol cím: Foreign language learning of the hearing impaired.

Előadás. 2 kredit, heti egy óra.

Kontra Edit

AJÁNLOTT nyelvszakosoknak, a siketek és a jelnyelv iránt érdeklődőknek is. Ez az előadás a siketek és nagyothallók idegennyelv-tanulásáról 3 éven át folytatott kutatómunka eredményeit mutatja be. Foglalkozik a nyelvtanulási motivációjukkal, tapasztalataikkal, a jelnyelv szerepével az oktatásban, és tárgyalja a bevált nyelvtanítási módszereket és technikákat is. A hazai kutatások mellett a nemzetközi szakirodalom eredményeibe is betekintést kapnak a résztvevők. A törvényi háttér tárgyalása során kitér a jelnyelvi törvényben foglaltak megvalósításának lehetőségeire.  Az előadás látogatásköteles és kollokviummal zárul.

Ütemterv 2010

Nap:

hétfő

Téma

Szept. 6

Regisztrációs hét

Szept. 13

Ismeretek a siketekről

Szept. 20

A siketek idegennyelv-tanuláshoz való joga

Szept. 27

Országos kutatás a siketek idegennyelv-tanulásáról

Okt. 4

A siketek anyanyelve

Okt. 11

A jelnyelv használata az oktatásban

Okt. 18

A siketek nyelvtanulási motivációja

Oct. 25-Nov.1

Őszi szünet

Nov. 8

Siketek és nagyothallók nyelvtanulási tapasztalatai

Nov. 15

A siketek idegennyelv-tanulásában bevált módszerek

Nov. 22

Integrált nyelvtanulás nagyothallókkal és hallókkal

Nov. 29

Esélyegyenlőség és egyenlőtlenség

Dec.6

Nemzetközi kitekintés

Dec. 13

Aktuális kérdések

Követelmények: Az előadás látogatáskötelesA kollokviumra az előadások anyagából  (60%) és az ajánlott szakirodalomból (40%)  lehet felkészülni.

Ajánlott irodalom:

Bartha Csilla, Hattyár Helga és Szabó Mária Helga (2006). A magyarországi siketek közössége és a magyarországi jelnyelv. In: Kiefer Ferenc (szerk.), Magyar nyelv (852-906).Budapest: Akadémiai Kiadó.

Csizér Kata, Kontráné Hegybíró Edit és Sáfár Anna (2008). A siket és nagyothalló felnőttek idegennyelv-tanulási motivációja. Magyar Pedagógia, 108(4), 341-357.

Deákiné Bajkó Ágnes (2005). Siket angol nyelvtanulók az iskolán kívüli oktatásban. Szakdolgozat. Budapest: Eötvös Loránd Tudományegyetem.

Dotter, F. (2008). English for Deaf sign language users: Still a challenge. In Cynthia. J. Kellett Bidoli és Elana Ochse, (szerk.), English in international deaf communication (97–121). Bern: Peter Lang.

Grosjean, F. (1999. december). A siket gyermek joga a kétnyelvűvé váláshoz. Modern Nyelvoktatás, 5(4), 5-8.

Gúti Erika és Szépe György (2006). A szivárvány-koalíció nyelvpolitikája (Nyelvpolitika alulnézetben). In Tóth Szergej (szerk.), Hatalom interdiszciplináris megközelítésben (111-128). Szeged: Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó.

Kárpáti Dorottya (2004). Az angol mint idegen nyelv tanítása siket nyelvtanulóknak. In Kontráné Hegybíró Edit és Kormos Judit (szerk.),  A nyelvtanuló (161-174). Budapest: Okker Kiadó.

Kontráné Hegybíró Edit (2010). Nyelvtanulás két kézzel: A jelnyelv szerepe a siketek idegennyelv-tanulásában. Budapest: Eötvös Kiadó.

Kontráné Hegybíró Edit (2009). A siketek joga az angolhoz. In Frank Tibor és Károly Krisztina (szerk.), Anglisztika és amerikanisztika. Magyar kutatások az ezredfordulón. Budapest: Tinta Könyvkiadó.

Kontráné Hegybíró Edit,Csizér Kata és Sáfár Anna (2009). Idegen nyelvek tanulása siketek és nagyothallók körében. Új Pedagógiai Szemle 59(1), 72-83.

Kontráné Hegybíró Edit,Csizér Kata és Sáfár Anna (2008). Magyarországi siketek a jelnyelvről: egy kérdőíves kutatás eredményei. Alkalmazott Nyelvtudomány 8(1-2), 5-22.

Perlusz Andrea (2006). Inkluzív nevelés. Ajánlások nagyothalló és siket gyermekek kompetencia alapú fejlesztéséhez. Budapest: SuliNova Kft.

Skuttnab-Kangas, T. (2000). Sign Languages – how the Deaf (and other Sign Language users) are deprived of their linguistic human rights. http://www.terralingua.org/DeafHR.html

Vasák Iván (2005). A világ siket szemmel. Budapest: Fogyatékosok Esélye Közalapítvány.